Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej

Droga ku wolności 2015

,,Droga ku wolności - edycja 2015'' to pilotażowy polsko-węgierski projekt edukacji historycznej. W zajęciach realizowanych w 2015 roku udział wzięło dziesięć szkół z Polski oraz dziesięć szkół z Węgier. Jego celem było przybliżenie historii najnowszej tych krajów, które po II wojnie światowej były po tej samej stronie „żelaznej kurtyny"

 

Dzięki udziałowi w projekcie uczniowie mieli możliwość poszerzenia swojej wiedzy - polscy licealiści przybliżyli sobie najnowszą historię Węgier, a węgierscy gimnazjaliści najnowszą historię Polski. Szczególny nacisk został położony na wydarzenia z 1956 roku na Węgrzech oraz z lat 1980-81 i 1989 w Polsce.

 

Podsumowaniem projektu był konkurs dla uczniów. Zadaniem uczestników było przygotowanie prezentacji na podstawie wiedzy zdobytej podczas zajęć. Polscy uczniowie w ramach nagrody wybrali się na kilkudniowy wyjazd do Budapesztu, podczas którego mieli okazję pogłębić swoją wiedzę na temat Węgier. Ich węgierscy koledzy mieli szansę zobaczyć dwa polskie miasta - Warszawę i Szczecin.

 

Projekt był realizowany we współpracy z Węgierskim Instytutem Kultury w Warszawie oraz przy wsparciu Ambasady Węgier w Polsce.