Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej

Historia Forum

 

Miejsce, w którym odbywa się coroczna międzynarodowa konferencja rolnicza - od 2018 roku w nowej, rozszerzonej formule dwudniowego Europejskiego Forum Rolniczego - nie jest przypadkowe. To rodzinne strony Józefa Ślisza, działacza NSZZ RI „Solidarności", lidera chłopskiego, autora licznych inicjatyw służących rozwojowi polskiej wsi, który wspierał ruchy społeczno-polityczne zmierzające do wsparcia rozwoju obszarów wiejskich i demokracji.

 

Idea konferencji wywodzi się ze spotkań organizowanych przez przyjaciół i współpracowników Józefa Ślisza od 2002 roku, których celem było upamiętnienie działalności Wicemarszałka Senatu I i II kadencji, współtwórcy rolniczej Solidarności.

 

Rys historyczny Europejskiego Forum Rolniczego

 

2002

Spotkanie przyjaciół i współpracowników Fundacji EFRWP w Jasionce koło Rzeszowa, upamiętniające pierwszą rocznicę śmierci Józefa Ślisza.

 

2003-2010

Sukcesywne poszerzanie formuły spotkań w Jasionce.

 

2011

Pierwsza edycja międzynarodowej konferencji o sprawach rolnictwa i obszarów wiejskich w tej części Europy.

 

2012-2017

Konferencje organizowane wspólnie z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi w konwencji panelów dyskusyjnych na temat wyzwań stojących przed wsią i rolnictwem w wymiarze krajowym i europejskim. W panelach dyskusyjnych konferencji udział biorą, m.in. unijni komisarze ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich (Dacian Ciolos w latach 2010-2014 oraz Phil Hogan w latach 2016-2017).

 

2017

I edycja Nagrody im. Józefa Ślisza, przyznawana przez Collegium Nagrody, w którego skład wchodzą: Elżbieta Bieniasz – córka Józefa Ślisza, Jarosław Kaczyński – Prezes Prawa i Sprawiedliwości oraz Artur Balazs – Przewodniczący Kapituły Fundacji EFRWP. Nagroda ma na celu uhonorowanie organizacji bądź osób, które wyróżniają się zaangażowaniem w propagowanie postaw obywatelskich i demokratycznych, szerzenie wartości chrześcijańskich oraz szeroko pojęty rozwój obszarów wiejskich.

 

Laureatem przyznanej po raz pierwszy nagrody zostało Stowarzyszenie „Dom Wschodni - Domus Orientalis", angażujące się w działalność na rzecz chrześcijan zamieszkujących Bliski Wschód oraz tworzenie, praktycznie od podstaw, aktywnych społeczności lokalnych wśród osób, które ze względu na swoją wiarę nie są mocno zakorzenione w arabskim społeczeństwie i potrzebują wsparcia w organizowaniu sobie codziennego życia.

 

2018

 

2 dni, 7 debat i paneli dyskusyjnych, 30. prelegentów, blisko 2000 uczestników - w dn. 23 - 24 marca w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym G2 Arena w Jasionce odbyła się pierwsza edycja Europejskiego Forum Rolniczego.

 

Wiodącymi tematami Forum były: kształt Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 roku oraz rola innowacji w nowoczesnym rolnictwie.

 

Podczas Europejskiego Forum Rolniczego wręczono II edycję Nagrody im. Józefa Ślisza. Laureatem zostało Polskie Towarzystwo Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, które zostało wyróżnione za swoją działalność w upamiętnianiu Polaków niosących pomoc Żydom oraz szerzenie wiedzy o okrucieństwach Holokaustu i II Wojny Światowej.