Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej

Macikowo

Macikowo, inicjatywa Ziołowy Zakątek Edukacyjny „Wieś Maciejowej Duszy"

 

HISTORIA

 

Sytuacja polskiej wsi, w porównaniu do Unii Europejskiej, jest niekorzystna ze względu na duży udział miejscowości rozproszonych, położonych często na obszarach peryferyjnych oraz ze słabo rozwiniętą infrastrukturą komunikacyjną, z dala od większych skupisk osadniczych oraz o dominującym profilu rolniczym. Warunki te niwelują możliwości rozwoju turystyki i stają się przykładem degradacji społecznej i ekonomicznej regionu. Jednocześnie duże centra miejskie są atrakcyjnym miejscem dla kreatywnych ludzi, co zmniejsza szanse wsi, oddalonej z dala od miast i dobrych dróg na dopasowanie się do współczesnych realiów.

 

Stąd też pomysł na wioskę tematyczną, której ideą jest stworzenie unikatowego miejsca, którego rozwój podyktowany jest przez wybraną ideę, temat. Dzięki temu obszar staje się oryginalny i jedyny w swoim rodzaju, a jednocześnie lepiej rozwija się pod względem gospodarczym oraz społecznym co jest skutkiem połączenie ofert poszczególnych gospodarstw agroturystycznych oraz twórców w szerszą ofertę wypoczynku i aktywnego spędzania czasu dla mieszkańców miast.

 

OPIS INICJATYWY

 

Wieś Macikowo postanowiła utworzyć Ziołowy Zakątek Edukacyjny. Będzie to miejsce, w którym zgromadzone zostaną wszystkie znane zioła, otoczone pięknym kolorowym, różnobarwnie kwitnącym żywopłotem, przyciągającym pszczoły oraz ptaki do zakładania gniazd. Ziołowy zakątek ma się znajdować na terenie zielonym przy świetlicy wiejskiej i pełnić rolę miejsca atrakcyjnego, zarówno dla mieszkańców jak i turystów. Głównym tematem przewodnim będą zioła i ich zastosowanie, co czyni z niego projekt unikatowy w regionie powiatu golubsko-dobrzyńskiego.

 

KTO?

 

Autorzy wioski tematycznej ,,Macikowo-Wieś Maciejowej Duszy", Stowarzyszenie Przyjaciół Macikowa i Okolic" działające na terenie Gminy i Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego.

 

W latach 2010-2011 grupa kobiet Koła Gospodyń Wiejskich i liderek społeczności lokalnej z Macikowa brała udział w projektach pn. ,,Ekonomiczna Wieś" i ,,Ekonomicznie przyjazna wieś" mających na celu tworzenie wiosek  tematycznych. Podczas szkoleń i warsztatów, trwających kilka miesięcy, zdobywały wiedzę i umiejętności z zakresu: tworzenia i funkcjonowania ,,wiosek tematycznych", produktów regionalnych i tradycyjnych, PR i marketingu organizacji oraz rękodzieła.

 

Dzięki upowszechnieniu idei tworzenia wsi tematycznych środowiska lokalne podejmowały więcej działań na rzecz integracji środowiska lokalnego. W efekcie szkoleń powstała, wieś tematyczna ,,Macikowo-Wieś Maciejowej Duszy", a w 2012 roku członkinie KGW zdecydowały zawiązać „Stowarzyszenie Przyjaciół Macikowa i Okolic". Członkami stowarzyszenia zostały członkinie KGW tzw. „Dwa w jednym" oraz niektórzy mężowie tych pań. Głównym celem stowarzyszenia jest pozyskiwanie funduszy z zewnątrz na promocję i rozwój wioski tematycznej. Stowarzyszenie bierze udział w licznych wydarzeniach, tj. dożynkach gminnych i powiatowych, jarmarkach rolniczych, festynach czy targach, gdzie wraz ze swoim „Straganem Ziółkowym" promuje ofertę wioski tematycznej.

 

Inicjatywy stowarzyszenia:

  • Spotkania, pikniki, wyjazdy oraz warsztaty rękodzielnicze, których celem jest integracja i aktywizacja społeczności lokalnej.
  • Współpraca z Urzędem Gminy i Starostwem Powiatowym Golub-Dobrzyń, Radą Sołecką, miejscową OSP oraz Szkołami Podstawowymi.
  • Spotkania dla seniorów oraz piknik rodzinny organizowane przy współpracy z Radą Sołecką dla społeczności lokalnej.

 

Więcej informacji na stronie: www.maciejowawies.pl

 

GDZIE?

 

Macikowo, Gmina Golub-Dobrzyń, powiat golubsko-dobrzyński, woj. kujawsko-pomorskie

 

 

Materiały do pobrania

Zobacz także