Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej

Niedanowo

CO?

 

„Niedanowo ziołami pachnące” to inicjatywa, której celem jest rozpowszechnienie wiedzy nt. zasobów lokalnej przyrody oraz poprawa krajobrazu wsi. Tutejsze łąki bogate są w różne rodzaje ziół, lecz nie każdy potrafi je rozpoznać, nazwać oraz określić ich walory zdrowotne czy smakowe. Wiedza ta jest niezwykle cenna, gdyż może być źródłem inspiracji dla inicjatyw gospodarczych czy społecznych. Ziołolecznictwo jest też pewnym dziedzictwem kulturowym, którego zachowanie powinno być ważnym elementem działań edukacji lokalnej. Z tych względów w ramach inicjatywy zostaną przeprowadzone warsztaty zielarskie dla mieszkańców, podczas których uczestnicy dowiedzą się jak suszyć zioła i jak robić zielniki, jakie są rośliny lecznicze i jakie jest ich zastosowanie, jak są inne zastosowania ziół (np. w przetworach). Obok działań warsztatowych przeprowadzone zostaną prace związane z zagospodarowaniem terenu wokół stawu w Niedanowie. Mieszkańcy zasadzą krzewy, drzewka oraz zioła na wspólnie zaprojektowanej ścieżce edukacyjnej wokół stawu. Zostanie zainstalowana tablica informacyjno-edukacyjna, która będzie przedstawiać lokalne zasoby fauny i flory, a zwłaszcza bogactwo ziół, ławki oraz kosze na śmieci. Dzięki tej inicjatywie mieszkańcy zyskają tak wiedzę, jak i nowy zagospodarowany teren edukacyjno-rekreacyjny, z którego także będą mogli korzystać turyści.

 

 

KTO ?

 

Autorem inicjatywy jest Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Ziemia Kozłowska”.

 

 

GDZIE?

 

Niedanowo, gm. Kozłowo, woj. warmińsko-mazurskie

 

 

KIEDY?

 

III - IV kwartał 2016

 

 

AKTUALNOŚCI

 

Ziołowy zakątek gotowy. Już niedługo Niedanowo faktycznie będzie pachnieć ziołami. Jeszcze tylko montaż tablicy edukacyjnej o ziołach i innych roślinach lokalnie uprawianych. Praca wykonana. Jak ładnie!

 

57 sadzonek ziół i 81 sadzonek krzewów i drzew przyjechało do Niedanowa, do tego donice, kora i inne materiały do wykonania ścieżki i placu przy stawie. Teraz wszystkie ręce na pokład. Nastał czas nasadzeń. Potem już tylko montaż ławek i kosza do segregacji odpadów.

 

Sposobem na rozpowszechnienie wiedzy o ziołach i innych roślinach łąkowych jest też ścieżka edukacyjna. Projekt wypracowany przez mieszkańców łączy przyjemne z pożytecznym - jest miejsce na odpoczynek i miejsce na poszerzenie wiedzy. Pora urzeczywistnić projekt.

 

Jak suszyć zioła? Do czego ich używać? Jakie mają właściwości? Jakie kompozycje dekoracyjne można wykonac z ziół i innych roślin łąkowych? - na te i wiele innych pytań mieszkańcy szukali odpowiedzi podczas czterech dni warsztatów zielarskich zorganizowanych na początku października. Codziennie w warsztatach uczestniczyło 12 osób. Ostatni dzień warsztatów był zaadresowany dla dzieci, które jak się okazało nie tylko licznie przybyły, ale były bardzo zainteresowane tematem.

 

Zagłosuj na tę inicjatywę

Materiały do pobrania

Zobacz także