Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej

Strona główna Programy edukacyjne OrgaNowy Elementarz

OrgaNowy Elementarz

OrgaNowy Elementarz to nowy projekt Fundacji, którego celem jest podniesienie wiedzy i praktycznych umiejętności organistów kościelnych Archidiecezji Szczecińsko - Kamieńskiej oraz umożliwienie nauki z zakresu muzyki liturgicznej, osobom pochodzącym z terenów wiejskich i małomiasteczkowych, o utrudnionym dostępie do edukacji muzycznej.

 


W zajęciach realizowanych od września 2017 roku do maja 2018 roku, bierze udział grupa 11-tu aktywnych organistów kościelnych oraz osoby, które chcą pełnić tę funkcję w przyszłości. Na projekt składa się cykl 10-ciu szkoleń teoretyczno-praktycznych z zakresu m.in. teorii muzyki, muzyki w liturgii, organoznawstwa, emisji głosu, prowadzenia zespołów wokalnych z elementami dyrygentury, czy praktycznej gry na organach w liturgii. Na jego zakończenie uczestnicy otrzymają stosowne certyfikaty potwierdzające nabyte umiejętności, zaś najlepsi będą mogli kontynuować edukację na Akademii Sztuki w Szczecinie. Zajęcia prowadzone są w Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie k. Międzyzdrojów oraz Kolegiacie św. Mikołaja w Wolinie, słynącej z unikalnych, liczących aż 38 piszczałek organów, którymi od 2016 roku szczyci się Kolegiata i mieszkańcy Wolina.

 

Zajęcia dla organistów prowadzone są przez wykładowców uczelni muzycznych, w tym m.in. Akademii Sztuki w Szczecinie oraz Instytutu Muzyki Akademii Pomorskiej w Słupsku.

 

 

Patronat nad projektem objął prof. Dariusz Dyczewski Rektor Akademii Sztuki w Szczecinie oraz Akademia Sztuki w Szczecinie.

 

 

Zobacz także